وزارت خارجه امریکا مجاهدین خلق را غیر دمکراتیک… و نگرانی جدی از جمله اتهامات سوءاستفاده از اعضای خود» را یاد آورشد

آمریکا: سازمان مجاهدین خلق را نماینده مردم ایران نمی‌بینیم


نمایشگاهی در محل استقرار اعضای مجاهدین خلق در آلبانی در اسفند ۹۸
نمایشگاهی در محل استقرار اعضای مجاهدین خلق در آلبانی در

وزارت خارجه آمریکا اتهام آموزش دادن به اعضای سازمان مجاهدین خلق را که اکنون در کشور آلبانی به سر می‌برند، رد و اعلام کرد این سازمان را «نماینده» مردم ایران نمی‌بیند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار رادیو فردا قرار گرفت، یادآور شد که «ادعاهایی مبنی بر اینکه ایالات متحده از سازمان مجاهدین خلق در آلبانی حمایت می‌کند یا آنها را آموزش می‌دهد، کاملاً نادرست است».

او افزود: «آمریکا به سازمان مجاهدین خلق در مورد فناوری سایبری یا در مورد هر موضوع دیگری پشتیبانی یا آموزش نمی‌دهد، به این سازمان کمک مالی نمی‌کند، و تماس عینی فراتر از مسائل مربوط به اسکان مجدد آنان که در سال ۲۰۱۶ تکمیل شد، برقرار نمی‌کند».

شاهين قبادی، سخنگوی مطبوعاتی سازمان مجاهدين خلق در پاريس در واکنش به این اظهارات، موضع‌گیری آمریکا را نشان‌دهنده «استقلال» این سازمان، باوجود تاکیدات جمهوری اسلامی بر حمایت این گروه از سوی کشورهای غربی عنوان کرد.

وی در پاسخ به رادیو فردا گفت که «تكرار اتهامات پيشين در مورد مجاهدين ژست شناخته شده حسن نيت در برابر رژيم ملايان در بحبوحه قيام مردم ايران برای سرنگونی فاشيسم دينی است. اتهامات رژيم‌ساخته‌ای كه قبلا دادگاه‌های آمريكا آنها را باطل شناخته‌اند».

آقای قبادی همچنین اضافه کرد که «آينده ايران را مردم ما و آزاديخواهان، امروز در كارزار آزادی در كف خيابان‌ها و فردا در صندوق‌های رای قضاوت و تعيين می‌‌كنند و ربطی به هيچ قدرت خارجی ندارد».

چند سال پس از سرنگونی صدام حسین در عراق، اعضای سازمان مجاهدین خلق، از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، براساس توافقی بین آمریکا و دولت عراق، به آلبانی منتقل شدند.

بیشتر در این باره:

پمپئو در گردهمایی مجازی مجاهدین خلق: جمهوری اسلامی در ضعیف‌ترین حالت خود قرار دارد

هفته گذشته نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی، در گزارشی درباره آلبانی، این ادعا را مطرح کرده بود که آمریکا به اعضای این سازمان آموزش می‌دهد.

اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که با وجود این که کشورش نام مجاهدین خلق را در سپتامبر ۲۰۱۲ از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کرده، اما این سازمان را «به عنوان یک جنبش دموکراتیک مخالف رژیم، قابل اتکا نمی‌بیند که نماینده مردم ایران باشد».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پایان، «نگرانی‌های جدی» این کشور در مورد مجاهدین خلق، «از جمله اتهامات سوءاستفاده از اعضای خود» را یادآور شد.

اتهام آموزش دادن آمریکایی‌ها به اعضای مجاهدین خلق را پیشتر مقام‌های جمهوری اسلامی نیز مطرح کرده‌اند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در شهریورماه مدعی «حمایت همه‌جانبه» آمریکا از سازمان مجاهدین خلق شد.

او این ادعا را مطرح کرد که واشینگتن اعضای مجاهدین خلق را «در حوزه سایبری آموزش داده و مجهز کرده است».

این اتهام در حالی مطرح شد که دولت آلبانی شهریورماه از حملات سایبری به زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور خبر داد و هکرهای وابسته به جمهوری اسلامی را عامل آن دانست و روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد.

پیشتر پاسکال میلو، وزیر خارجه اسبق آلبانی به رادیو فردا گفته است: «تهدید علیه آلبانی، تهدیدی علیه نظام‌های دمکراتیک اروپایی است».

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در شرایطی بیان می‌شود که پیشتر چهره‌های سیاسی همچون مایک پنس، معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده و مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت پیشین آمریکا یا از اردوگاه اشرف بازدید کرده بودند و یا در اجلاس مجازی این سازمان شرکت کرده بودند.

مریم رجوی، رئیس شورای ملی مقاومت ایران (راست) در کنار مایک پنس، معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده

بیشتر در این باره:

مایک پنس در بازدید از اردوگاه اشرف: توافق اتمی «رژیم فاسد» را قدرتمند می‌کند

تیرماه سال ۱۴۰۰، اجلاس سه‌روزه سازمان مجاهدین خلق به صورت آنلاین و با شرکت‌کنندگانی از ۱۰۵ کشور از جمله ۳۰ سناتور آمریکایی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات برگزار شد که برخی از آن‌ها نیز مانند آقای پمپئو به‌عنوان سخنران در این نشست حضور داشتند.

سازمان مجاهدین خلق که از گروه‌های مخالف حکومت جمهوری اسلامی است، در آخرین دهه حکومت سلطنتی ایران فعالیت خود را به عنوان یک گروه سیاسی-نظامی آغاز کرد. اين سازمان از انقلاب بهمن ۵۷ به رهبری آیت‌الله خمینی حمایت کرد اما به فاصله کوتاهی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی به صف مخالفان آن پیوست و کارزار مسلحانه‌ای را برای سرنگونی آن آغاز کرد.

چند هزار نفر از اعضا و هواداران این گروه در درگیری‌های دهه شصت و اعدام‌های گسترده مخالفان در سال ۶۷ اعدام شدند. این سازمان در جنگ ایران و عراق با رژیم صدام حسین همکاری می‌کرد و پس از پایان جنگ، دو بار به مناطق غربی ایران حمله نظامی کرد که در هر دو مورد با شکست مواجه شد.

اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۹ و دولت آمریکا نیز در سال ۲۰۱۲ این سازمان را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کردند

منبع:‌رادیو فردا

در این زمینه:

 

جهت بازدید از مصاحبه های بیشتر به کانال یوتیوپی حقیقت مانا مراجعه کنید:

https://www.youtube.com/channel/UCv-5AUNbv8ZaYfxBnQ-TTTg

 

حقیقت مانا