نخستین حضور زنان عربستان سعودی در استدیوم ورزشی

seyamaknaderi ژانویه 15, 2018 دیدگاه‌ها برای نخستین حضور زنان عربستان سعودی در استدیوم ورزشی بسته هستند

نخستین حضور زنان عربستان سعودی در استدیوم ورزشی

زنان عربستان سعودی توانستند برای نخستین بار به تماشای مسابقات فوتبال به یکی از استدیوم های ورزشی این کشور بروند. این نخستین اقدامیست که به دنبال حرکت آزادیخواهی، در عربستان سعودی صورت گرفته است.

Saudi Arabien Erstmals Frauen bei Fußballspiel im Stadion (Reuters/R. Baeshen)

اولین بار است که حدود ۳۰۰ زن برای تماشای بازی فوتبال در شهر جده عربستان سعودی گردهم می آیند. عربستان یکی از کشورهای به شدت محافظه کار اسلامی می باشد که فعالیت و اشتراک زنان در بسیاری عرصه های اجتماعی محدود می باشد.
این زنان از یک دروازه ویژه وارد ستدیوم ورزشی سلطان عبدالله شدند. گفته می شود که زنان محافظ ملبس با واسکت های نارنجی رنگ، حین ورود همه اشتراک کنندگان را مورد ارزیابی قرار داده و امنیت زنان تماشاگر را نیز تامین کرده بودند.
برای این زنان یک محل ویژه خانوادگی در نظر گرفته شده بود که جدا از سرو صدای مردان دیگر با اعضای خانواده شان به تماشای مسابقات روز جمعه گذشه پرداختند. در این روز تیم های بازی فوتبال الاهلی و الباتین با هم مسابقه کردند.
اریج الغمزی، یک دانشجوی دانشگاه که پیش از این در منزل چنین بازی ها را تماشا می کرد، گفت: «من با پدر و برادرم به اینجا آمدم. ما طرفداران تیم الاهلی هستیم. این برای نخستین بار است که ما به گونه زنده این مسابقات را تماشا می کنیم نه این که تنها از طریق تلویزیون. چنین بسیار بهتر است.»
گزارش ها می رسانند که هر دو تیم مسابقه کننده به هدف تشویق هواخواهان اناث، تی شارت های تیم های شانرا با تخفیف عرضه می کردند.

Saudi Arabien Erstmals Frauen bei Fußballspiel im Stadion (Reuters/R. Baeshen)اولین حضور زنان در استدیوم ورزشی به هدف تماشای بازی فوتبال در عربستان سعودی.

بادهای تحول؟
پیش از این، یک مقام ارشد اداره ورزش عربستان سعودی در ماه اکتوبر سال گذشته اعلام کرد که در استدیوم های ورزشی شهر جده، ریاض و دمام اجازه ورود زنان داده خواهد شد.
برای شماری از زنان در ماه سپتمبر سال گذشته اجازه ورود به استدیوم ورزشی شهر ریاض داده شد که در آنجا، جشنواره ای به مناسبت روز ملی عربستان سعودی برگزار شده بود.
این گفته ها در حالی مطرح می شوند که محمد بن سلمان، شاه عربستان سعودی یک سلسله اصلاحاتی را در بخش حقوق زنان در این کشور روی دست گرفته است. از یکی این تحولات می توان اجازه رانندگی برای زنان را نام برد که در ماه جون سال گذشته این امر عملی گردید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.