تاریخ جهان دادگاه جهان است (۱۲) قرنِ نوزدهم، یکی از پربارترینِ اعصار تاریخِ بشری  همنشین بهار

seyamaknaderi آگوست 22, 2018 دیدگاه‌ها برای تاریخ جهان دادگاه جهان است (۱۲) قرنِ نوزدهم، یکی از پربارترینِ اعصار تاریخِ بشری  همنشین بهار بسته هستند
تاریخ جهان دادگاه جهان است (۱۲) قرنِ نوزدهم، یکی از پربارترینِ اعصار تاریخِ بشری  همنشین بهار

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=jFCjxDvycZs


در بحث پیشین
به مجمع ملی فرانسه، ژیروندن‌ها و ژاکوبن‌ها، مفهوم چپ و راست left and right، و فراز و فرود «روبسپیر» و «سن ژوست» اشاره شد.
در یازده بخش گذشته به موضوعات زیر پرداخته‌ام:
در این قسمت، به مهمترین وقایع اتفاقیه در قرن نوزدهم اشاره می‌کنم.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
در قرن نوزدهم آفریقا غارت شد
یکی از پُربارترین اعصار در تاریخ بشری که ما هنوز بدرستی دستاوردهای آن را درنیافته و از لحاظ فلسفی، سیاسی و… از آن فراتر نرفته‌ایم بین سال‌های ۱۸۰۱ تا ۱۹۰۰ میلادی یعنی قرن نوزدهم است.
در این سده، فاتحه امپراتوری‌های عثمانی، اسپانیا، پرتغال، همچنین مغول و روم مقدس خوانده شد و بریتانیا پس از جنگ‌های ناپلئونی، در حالیکه یک چهارم از جمعیت کل جهان را در اختیار داشت تبدیل به بزرگ‌ترین ابرقدرت قرن شد. تملک سریع مستعمرات جدید در سطح جهان توسط اروپا کلید خورد و آفریقا به معنی واقعی کلمه غارت شد.
در قرن نوزدهم الکتریسیته و فولاد و نفت، آلمان و ژاپن و ایالات متحده را زیر و زبَر کرد. روسیه و چین را آشوب‌های اجتماعی وسیع دربرگرفت و با شورش بردگان در هائیتی و اتفاقات بعدی، از میزان برده‌داری در جهان(به شکل کلاسیک آن) کاسته شد.
انقلاب صنعتی در بسیاری از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان شتاب گرفت و تا پایان این سده با ساخت کارخانجات و راه‌آهن در همه جای اروپا رو به گسترش نهاد.
نظریهٔ تکامل داروین و نظرات اگوست‌کنت فیلسوف فرانسوی که تا حدودی از انقلاب صنعتی تأثیر گرفته بودند، باعث قدرت‌گیری نوعی عقل‌گرایی(پوزیتیویسم) که شاخصهٔ ادبی آن طبیعتگرایی(ناتورالیسم) می‌باشد گردید.
پوزیتیویسم با مسامحه «اثبات‌گرایی»، هر گونه فلسفه علم بر اساس این دیدگاه است که در علوم طبیعی و اجتماعی، داده‌های برگرفته شده از «تجربه حسّی» و تلقی منطقی و ریاضی از آن، تنها منبع معرفت‌های معتبر است. شایان ذکر است که بخشِ غیرِتجربی (پیشینیِ) دانشِ بشر (اصولِ منطق) هم، که از تجربه محض حاصل نمی‌شوند، شایسته تأمل است.
ناتورالیسم یا طبیعتگرایی، مکتبی در ادبیات و هنر است که تقلید دقیق از طبیعت را توصیه می‌کند و معتقد است که باید طبیعت را حتی الامکان مطابق با واقع توصیف و مجسم کرد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
شماری از وقایع مهم قرن نوزدهم
در سال ۱۸۰۱ پارلمان ایرلند رأی به اتحاد با انگلستان داد و در نتیجه پادشاهی متحد بریتانیا به وجود آمد.
در سال ۱۸۰۳ ایالات متحده گسترش خود به سوی شمال قارهٔ آمریکا را با خرید ایالت لوییزیانا آغاز کرد که با ظلم و جور زیاد علیه بومیان و پراکنده‌سازی آنان همراه بود. این گسترش با ساخت راه‌آهن‌هایی در سراسر قاره و جذب مهاجران جدید افزایش یافت.
سال ۱۸۱۴ نروژ از کنترل سوئد خارج شد و استقلال خود را اعلام نمود. هر چند این کشور مجبور به ادامهٔ یک اتحاد خصوصی با سوئد شد ولی قانون اساسی آزاد خود را حفظ کرد و بعدها استقلال خود را به دست آورد.
در آغاز سدهٔ ۱۹ با کشمکش‌ بین فرانسه و انگلیس و متحدانشان بر سر کنترل اروپا و جهان روبرو می‌شویم. جنگ‌هایی که در پایان آنها، ناپلئون در واترلو شکست می‌خورَد (سال ۱۸۱۵) و کشورهای اروپایی، برای بررسی نتایج جنگ و تعیین سرنوشت اروپا، کنگره‌ای در وین تشکیل می‌دهند.
در کنگره وین نمایندگان اتریش، پروس، روسیه، انگلیس، پرتغال و سوئد و…، خلع و تبعید ناپلئون بناپارت را در دستور کار گذاشتند. همچنین:
– فرانسه به مرزهای سابق خود در ۱۷۹۲ محدود شد.
– خاندان‌های‌ سلطنتی کشورهای اروپایی مجدداً به تاج و تخت بازگشتند،
– بلژیک ضمیمه هلند گردید.
– بی طرفی سوئیس رسماً اعلام شد.
– قسمت اعظم مستعمرات خارجی نصیب انگلستان گشت و تغییرات وسیع دیگری در نقشهٔ جغرافیایی قاره اروپا پدید آمد.
در همین سال(۱۸۱۵) گرینلند(به زبان دانمارکی: گرونلند) از کنترل نروژ خارج شد و زیر نظر دانمارک قرار گرفت و یونان پس از چندین سال جنگ با امپراتوری عثمانی، در سال ۱۸۲۱ استقلال خود را اعلام کرد. صاحب اختیار مصر هم دیگر امپراتوری عثمانی نبود. مستعمره‌های اسپانیا و پرتغال نیز شروع به انقلاب و اعلام استقلال نمودند.
در سال ۱۸۲۲ امپراتوری برزیل استقلال خود از پرتغال را اعلام نمود اما قدرت‌های اروپایی به ویژه بریتانیا به بهانه‌های مختلف در امور داخلی برزیل دخالت می‌کردند. سال ۱۸۳۵ تکزاس از مکزیک جدا گشت و ده سال بعد پس از کش و قوسهای زیاد به ایالات متحده ضمیمه شد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
متروی زیرزمینی لندن افتتاح گشت
در بریتانیا راه‌آهن در کل کشور گسترش یافت و پیشرفت‌های مهم در مهندسی حاصل شد. متروی زیرزمینی لندن افتتاح گشت و بعدها لامپ‌های الکتریکی پر نور در خیابان‌های این شهر نصب شدند.
توجه داشته باشیم که سابقهٔ سیستم روشنایی الکتریکی به پیش از ادیسون برمی‌گردد. به اواسطقرن نوزدهم، وقتی «هاینریش گوبل» نخستین لامپ برق را اختراع کرد.
در سال ۱۸۴۸ دگرگونی‌های زیادی با تأثیرگیری از انقلاب فرانسه در اروپا اتفاق افتاد.
همین سال در کالیفرنیا طلا کشف شد و با این کشف، افراد زیادی برای یافتن طلا و نقره به آنجا سرازیر شدند. میلیون‌ها نفر از مردم به معادن و شهرهای مناطق غربی آمریکا هجوم آوردند و این امر باعث توسعهٔ مناطق غربی در آن زمان شد. این گسترش به تدریج کشور را مجبور به مقابله با مسألهٔ برده‌داری در ایالت‌های غربی کرد زیرا این مشکل باعث به هم خوردن تعادل بین «ایالت‌های آزاد» و «ایالت‌های برده‌دار» می‌شد.
در قرن نوزدهم امپراتوری روسیه گسترش خود به سوی آسیای مرکزی را آغاز کرد و مجبور به مقابله با بریتانیا و… شد. روسیه تزاری از یک سو و فرانسه، انگلیس، پادشاهی ساردینیا و امپراتوری عثمانی از سوی دیگر درگیر شدند. (ساردنی جزیره‌ای است در غرب ایتالیا و دریای مدیترانه)
بهار سال ۱۸۵۴ میلادی، در پی حمله امپراتوری روسیه به سرزمین‌های عثمانی، فرانسه و انگلستان به روسیه اعلان جنگ دادند و جنگ کریمه آغاز شد و موجب کشتار فراوانی گردید.
بریتانیایی‌ها از حملهٔ روس‌ها به هندوستان هم بیم داشتند و با روسیه درگیر شدند.
از سال ۱۸۶۱ در ایالات متحده که آبراهام لینکلن بر سر کار بود، جنگ داخلی شدت گرفت. در همین زمان، بکارگیری نیروی بخار در کنار انقلابِ صنعتیِ رو به رشد، گسترش زیادی در کارخانجات صنعتی ایجاد کرد.
سال ۱۸۶۱ جمهوری ایتالیا تشکیل شد و استان‌های ایتالیایی آن شبه جزیره با هم کنار آمده، اتحاد پیشه کردند.
از سال ۱۸۶۴ تا ۱۸۷۰ چهار مستعمرهٔ پیشین اروپایی با نام‌های پاراگوئه، برزیل، آرژانتین و اروگوئه وارد خونین‌ترین جنگ تاریخ آمریکای لاتین شدند.
در قرن نوزدهم کمتر جایی در جهان وجود داشت که به شکلی اعم از استعمار، امپریالیسم یا جنگ، تحت تأثیر غرب قرار نگرفته باشد. قدرت‌های اروپایی در همه جا نفوذ کردند. بین دول اروپایی و چین هم چندین جنگ در گرفت که از این میان جنگ اول و دوم تریاک و جنگ چین و فرانسه را می‌توان نام برد. در این دوره ژاپن نیز که دروازه‌های خود را به سوی تجارت با غرب باز کرده بود وارد دوران صنعتی‌سازی شد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
رُم به ایتالیا ضمیمه شد و پاپ حکم ارتداد داد
سال ۱۸۶۷ در آن بخش از قارهٔ آمریکا که هنوز در دست بریتانیا بود دگرگونی پیش آمد و باعث به وجود آمدن حکومتی در کانادا شد.
شهر رم تا سال ۱۸۷۰ تحت کنترل پاپ بود اما در این سال ارتش ایتالیا به استان واتیکان وارد شد و رم به ایتالیا ضمیمه گشت.
البته پاپ از امضای پیمان سر باز زد و به یک دژ پناه برد و از آنجا طی حکمی فتوا داد هرگونه مشارکت کاتولیک‌های ایتالیایی در زندگی سیاسی معادل ارتداد است اما تیغ پاپ کند شده بود و سیر حوادث که سالیان دراز ادامه داشت به روند متحدسازی ایتالیا انجامید.
سال ۱۸۷۱ امپراتوری آلمان با اتحاد پروس و کنفدراسیون آلمان شمالی با عنوان «رایش دوم» بر سر زبانها افتاد.
پروس به یکی از ایالت‌های امپراتوری آلمان تبدیل ‌شده بود و صدراعظم وقت «اتو فون بیسمارک» Otto von Bismarck برای ایجاد آلمان متحد، تسخیر چند کشور کوچک آلمانی زبان همسایه فرانسه را در دستور کار گذاشت. وی با اتریش دست به یکی کرد و دانمارک را شکست داد، سپس سروقت خود اتریش رفت و دست آن کشور را از آلمان کوتاه نمود.
بیسمارک با دوز و کلک، «ناپلئون سوم» برادرزاده ناپلئون بناپارت معروف را هم به جنگ کشید. بگذریم که حکومت فرانسه خودش هم برای گریز از مشکلات داخلی، طالب جنگ خارجی بود.
القصه، امپراطور فرانسه پس از شکستهای پی در پی توسط ارتش بیسمارک دستگیر و زندانی شد و پادشاه پروس به عنوان آخرین توهین به فرانسوی‌ها در کاخ ورسای به عنوان امپراتور آلمان سوگند خورد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
شورش مشت زنان، واقعه مهمی در عصر خودش بود
سال ۱۸۷۸ در پیامد شکست امپراتوری عثمانی کشورهای رومانی، صربستان و مونتنگرو مستقل شدند. بلغارستان نیز پادشاهی خودمختار به دست آورد.
آفریقا که در ابتدای سدهٔ نوزدهم تقریباً به طور کامل از استعمار اروپاییان جان سالم به در برده بود، در پایان قرن نوزدهم تمام و کمال تحت تسلط آنها در آمد و به معنی واقعی کلمه غارت شد. هجوم به سمت آفریقا از دهه‌۱۸۸۰ شروع شده بود.
سال ۱۸۹۰ در کشتار ووندد نی The massacre of Wounded Knee علیه بومیان آمریکا، تعداد زیادی سرخ‌پوست کشته شدند. این کشتار آخرین ستیز مسلحانه بزرگ میان قبیله سو لاکوتا و ایالات متحده آمریکا بود.
شورش مشت‌زنان در چین علیه سلطه بیگانگان در سال ۱۸۹۸ شتاب گرفت و توسط ائتلاف هشت کشور(روسیه، فرانسه، اتریش مجارستان، ایتالیا، بلژیک، پرتغال، آمریکا و ژاپن) متوقف شد. شورش مشت زنان، واقعه مهمی در عصر خودش بود.
در همین سال (۱۸۹۸) آمریکا، در پایان جنگ با اسپانیا کنترل کشورهای کوبا، پورتوریکو و فیلیپین را به دست آورد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
«توفان و تلاطم» آلمانی Sturm und Drang
قرن نوزدهم، هنر را نیز تحت تاثیر قرار داد.در نقاشی، رئالیسم و رمانتیسمی که در ابتدای سدهٔ ۱۹ وجود داشت سر از امپرسیونیسم(دریافتگری) و نودریافتگری(نئوامپرسیونیسم) درآورد و در نیمه دوم سده نوزدهم گروه بزرگی از نگارگران آزاداندیش و نوآور فرانسه به آن روآوردند.
شماری از نقاشان مشهور قرن نوزدهم عبارت‌اند از:
پل سزان Paul Cézanne
ویلیام بلیک William Blake
یوگن دلاکروییکس Eugène Delacroix
کاسپار دیوید فردریش Caspar David Friedrich
تئودور گریکالت Théodore Géricault
ونسان ون گوک Vincent van Gogh
ژان آگوست دومینیک اینگرس Jean Auguste Dominique Ingres
ادوار مانه Édouard Manet
کامیل پیسارو Camille Pissarro
سدهٔ نوزدهم برای موسیقی هم پر بار بود. فرم سوناتا (ساخته موسیقایی که معمولا برای ساز تک‌نواز و یا گروه کوچکی از سازها نوشته شده باشد) به صورت فرم غالب ترکیبات سازها در آمد. بسیاری از بزرگ‌ترین موسیقی‌دانان جهان همچون لودویگ وان بتهوون، پیوتر ایلیچ چایکوفسکی، فردریک شوپن و ریچارد واگنر در این عصر زندگی می‌کردند. همچنین:
یوهانس برامس
آنتونین دورژاک
فلیکس مندلسون
فرانتز شوبرت
جوزپه وردی
روبرت شومان
قرن نوزدهم ادبیات را هم تحت تاثیر قرار داد. ادبیات در آن سده با رمانتیسم آغاز شد. رمانتیسم که جنبشی بر علیه عقل‌گرایی حاکم بر سدهٔ ۱۸ بود توانست در سراسر اروپا پخش شود. این جنبش کمابیش همراه با انقلاب صنعتی به پیش می‌رفت و سعی داشت تا با تغییرات بنیادینی که این انقلاب به‌وسیلهٔ موتور بخار و راه‌آهن در طبیعت به وجود می‌آورد مقابله کند.
در اروپا جنبش آلمانی «ﺍﺷﺘﻮﺭﻡ ﺍﻭﻧﺪ ﺩﺭﺍﻧﮓ» Sturm und Drang(توفان و تلاطم) که در برابر جنبش روشنگری آلمان، احساسات را در مقابل خرد، برجسته می‌کرد، با پخش‌شدن در سطح این قاره، از ایتالیا تا اسپانیا را تحت تأثیر خود قرار داد.
Sturm und Drang(توفان و تلاطم) جنبشی در ادبیات و موسیقی آلمان بود که از اواخر دهه‌ی ۱۷۶۰ تا اوایل دهه ی ۱۷۸۰ ادامه داشت و در آن ذهنیت فرد و به ویژه عواطف شدید، در واکنش به خردگرایی عصر روشنگری و جنبش‌های زیباشناختی همراه آن، آزادانه بیان می‌شد. گوته از مدافعان معروف آن بود و کناب «رنج‌های ورتر جوان» که توفانی در اروپا به راه انداخت تبدیل به انجیل جنبش رمانتیک توفان و تلاطم شد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
مارکس و انگلس مانیقست کمونیسم را منتشر کردند
در قرن نوزدهم «ادمون دو گنکور» Edmond de Goncourt و «امیل زولا» در فرانسه و جیووانی کارملا ورگا Giovanni Carmelo Verga در ایتالیا برخی از بهترین رمان‌های ناتورالیست را تولید کردند. رمان‌های ناتورالیست ایتالیا از آن جهت اهمیت دارند که توانستند نقشه‌ای اجتماعی از یک ایتالیای متحد که تا پیش از آن از گوناگونی نژادی و فرهنگی آن بی‌خبر بودند به مردم ارائه دهند.
در سدهٔ نوزدهم میلادی نویسندگان زیادی با آثار فراوان به وجود آمدند. برخی از بزرگ‌ترین نویسندگان این سده عبارت‌اند از:
لئو تولستوی، آنتوان چخوف و فئودور داستایوفسکی از روسیه؛ چارلز دیکنز، جان کیتز، اسکار وایلد و جین آستن از انگلستان؛ ادگار آلن پو و مارک تواین از آمریکا و ویکتور هوگو، ژول ورن و چارلز بودلر از فرانسه.
همچنین:
الکساندر پوشکین
الکساندر دوما
امیلی برونته
امیلی دیکینسون
فرانسیس رنه دو شاتوبریان
فردریش هولدرلین
لرد بایرون
مارگارت فولر
نیکولای گوگول
والت وایتمن
ویلیام وردزورث
هاینریش هین
هریت بیچر استو
هنری جیمز
هنریک ایبسن
گوته
و خیلی‌های دیگر…
فوریه ۱۸۴۸ مارکس و انگلس مانیقست کمونیسم را منتشر کردند. در مورد مانیفست در بخشهای بعدی تاریخ جهان دادگاه جهان است، صحبت خواهم کرد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
ادیسون با اختراع لامپ به جهان نور بخشید
از میان تأثیرگذارترین نظریه‌های سدهٔ ۱۹ میلادی می‌توان به نطریهٔ چارلز داروین که در سال ۱۸۵۹ در کتاب اصل انواع منتشر شد اشاره کرد. نظریه داروین مبنی بر تکامل و انتخاب طبیعی بود.
لویی پاستور توانست اولین واکسن هاری را بسازد. او همچنین توانست اکتشافات مختلفی در شیمی از جمله کریستال‌های نامتقارن را انجام دهد.
در سال ۱۸۸۰ ادیسون با استفاده از یک رشته از جنس بامبوی کربنیزه، یک طرح قابل تحقق و تولید برای لامپ حبابی مطرح کرد که مورد استفاده منازل و خانه‌ها شد. البته یک سال بعد «جوزف سوان» یک ساختار کارآمدتر را (با استفاده از رشتهٔ سلولوزی) مطرح نمود. پیشتر اما، «جیمز وودوارد»، «ویلیام سایر» و «متیو ایوانز» مدل‌های دیگر چراغ‌های الکتریکی را ارائه کرده بودند.
«کارل وایرشتراس» و تعدادی از ریاضی‌دانان توانستند آنالیز را مبتنی بر حساب کنند. کار اصلی کارل وایرشتراس قرار دادن آنالیز بر پایه‌های صحیح و توسعهٔ نظریهٔ تابع‌ها بر پایه سری‌های توانی بود. او همچنین کمک‌های شایانی به تئوری‌های توابع بیضوی، هندسه دیفرانسیل و معادله‌های چندمجهولی کرد.
برخی دیگر از دانشمندان مهم سدهٔ نوزدهم عبارت‌اند از:
آمادئو آووگادرو، فیریکدان
الکساندر گراهام بل
ماری کوری و پیر کوری
مایکل فارادی
هاینریش هرتز
ویلیام تامسون،
لرد کلوین
رابرت کخ
ماکسول
جرج مندل
دیمیتری مندلیف، و خیلی‌های دیگر…
مندلیف پایه‌گذار جدول تناوبی عناصر شیمیائی است و توانست وجود تعداد زیادی از عناصر کشف نشده را پیش‌بینی نماید.
ــــــــــــــــــــــــــــــــ
ایران در قرن نوزدهم
از جمله علل ناکامی‌های اقتصادی ما ریشه در تحولاتی دارند که ایران در قرن نوزدهم شاهد بوده‌است. اقتصاد ایران در آن دوره‌ی صد ساله مثل آب مرداب راکد و بی نشاط بود. در آن سده میهن ما در اثر منافع استعماری روسیه و بریتانیا دچار تغییرات عمده سیاسی اقتصادی و اجتماعی شد و به دست انداز افتاد.
سلطنت مطلقه و فردمحوری بیداد می‌کرد و امثال ناصرالدین شاه به عنوان ظل‌الله‌(سایه خدا) در امور مردم دخالت و اعمال قدرت می‌نمودند و هیچ نوع قانونی که قدرت شاه را محدود کند، وجود نداشت.
ریشه‌های ساختاری و تاریخی و رسمیت‌نیافتن حقوق فردی و شهروندی از جمله به دلیل شکل نگرفتن تشکیلات قوی و با نفوذ قضایی و دادگستری در ایران قرن نوزدهم است. در شروع قرن نوزدهم هیچ مدرسه جدیدی در ایران وجود نداشت و در پایان آن نیز تنها بیست مدرسه جدید و یک دبیرستان احداث شده بود و فقط پنج درصد جمعیت شهرنشین باسواد بودند.
بیشتر مردم ایران در فقر بسر برده، برای گذران زندگی خود با مشکلات بسیاری روبه رو بودند. یکی از مصائب اقتصاد ایران در قرن نوزدهم این بود که فرایند انباشت آغازین سرمایه در آن اتفاق نیفتاد و به همین دلیل، آنچنان که محققان گفته‌اند اقتصاد ایران پیشاسرمایه‌داری باقی ماند…

Combined: 1800 to 1900

1801   Richard Trevithick developes high-pressure steam engine
1801   Thomas Jefferson becomes American President
1803   Napoleon sells Louisiana to America to finance his wars
1804   Meriwether Lewis and William Clark start fact-finding voyage across America
1804   Death of Emmanuel Kant (philosopher)
1804   Francis II declared first hereditary emperor of Austria
1804   Napoleon makes himself Emperor of France
1805   Death of Friedrich von Schiller (poet)
1805   British under Lord Horatio Nelson defeat Napoleon at Trafalgar
1806   Prussians defeated by Napoleon at Jena
1806   German Empire re-organized by Napoleon – end of Holy Roman Empire
1807   Russia signs friendly Treaty of Tilsit with Napoleon
1807   Slave trade abolished in Britain
1807   Napoleon controls most of Europe
1808   Napoleon takes Spain but loses it again in Peninsula Wars
1809   Uprising in Germany and Austria – war against Napoleon renewed
1810   Argentina first South American state to declare independence
1810   Simón Bolívar leads uprising against Spaniards in Venezuela
1811   Luddite riots against new technologies
1812   Napoleon’s Grand Army destroyed – retreat from Moscow
1812   French and British forces repel American attacks on Canada
1813   Interior of Australia begins to be opened up
1814   British forces burn Washington before negotiating peace for Canada
1814   Congress of Vienna – after Napoleon’s defeat, Russia gains Poland and Finland,
Netherlands acquires Belgium, and Prussia obtains Saxony and Ruhr
1814   Bourbon monarchy restored with Louis XVIII
1814   British missionaries start to convert Maoris of New Zealand
1814   George Stevenson builds first steam locomotive
1814   Denmark cedes Norway to Sweden
1814   Dutch cede CapeColony to British
1815   Napoleon escapes exile in Elba and re-takes Paris
1815   British under Duke of Wellington finally defeat Napoleon at Waterloo
1817   Death of Jane Austen (writer)
1819   Sir Stanford Raffles founds British settlement at Singapore
1819   Spain cedes Florida territory to America
1820   Death of King George III of England
1820   Charles Babbage’s Difference Engine – pre-cursor to computer
1822   Brazil becomes nominally independent of Portugal
1822   Colony for freed American slaves established in Liberia
1824   Repeal of Combination Acts – trade unions now legal in Britain
1824   Death of Lord Byron (poet)
1824   Charles X succedes as King of France
1825   Nicholas I becomes Tsar of Russia – Decembrist Uprising
1825   First railway (Stockton to Darligton) opened
1826   Dutch steamship “Curaçao” first to cross Atlantic
1826   Thomas Jefferson and John Adams die
1827   Death of Ludwig van Beethoven (composer)
1827   Death of John Dalton (chemist)
1827   Death of William Blake (poet and artist)
1828   Death of Francisco Goya (artist)
1828   Death of Chaka, great Zulu conqueror
1829   Catholic Emancipation Act passed in Britain
1829   London Police Force established by Sir Robert Peel
1830   Belgian revolution establishes independence from Netherlands
1830   Polish rebellion against Russia defeated
1830   Death of George IV – accession of William IV
1830   Mormon sect founded by Joseph Smith
1830   July Revolution makes Louis-Philippe “Citizen-King”
1830   Simón Bolívar dies having liberated northern half of South America
1830   French capture Algeria from Turks
1831   Death of Wilhelm Friedrich Hegel (philosopher)
1831   Greece gains independence from Turkey with help from Britain
1832   Death of Johann Goethe (poet)
1832   Death of Sir Walter Scott (poet)
1832   First Parliamentary Reform Bill passed
1833   Death of Edmund Keane (Shakespearean actor)
1834   Tolpuddle Martyrs victimised to discourage trade unions
1834   Carlist Wars in Spain
1835   Conservative Party established by Sir Robert Peel
1836   People’s Charter published by Chartists
1836   Great Trek of Boers (Afrikaners) from British South Africa
1837   Queen Victoria comes to British throne
1837   Death of John Constable (artist)
1837   Death of Alexander Pushkin (poet)
1837   Early photography pioneered by Louis Daguerre
1838   Trail of Tears – mass relocation of American Indians
1839   British force Chinese to expand trade in Opium Wars
1840   Victoria marries Albert of Saxe-Coburg
1840   End of British practice of deporting convicts to Australia
1840   British officially control New Zealand
1840   Upper and Lower Canada re-unified
1840   Pierre Joseph Proudhon propounds anarchist view that “property is theft”
1841   China cedes Hong Kong to Britain
1841   David Livingstone begins African explorations
1841   China cedes Hong Kong to Britain
1846   Great Potato Famine in Ireland
1848   Pre-Raphaelites advocate return to simple naturalism in art
1848   Francis Joseph accedes to Austrian throne after rising
1848   Hungary declares independence from Austrian Empire
1848   Karl Marx and Friedrich Engels publish “Communist Manifesto”
1848   Texas becomes part of America after wars with Mexico
1848   California Gold Rush begins
1848   Louis-Philippe abdicates – SecondRepublic declared
1849   Henry David Thoreau publishes “Civil Disobedience”
1849   Self-government established in Canada
1849   Papal regime restored after rebellion declared Rome a republic
1849   Giuseppe Garibaldi defends Italy against France and Austria
1850   Death of William Wordsworth (poet)
1851   Death of William Turner (artist)
1851   First Great Exhibition in CrystalPalace, London
1851   Gold discovered in Australia
1852   New Zealand’s constitution established
1852   Louis Napoleon declares himself Emperor Napoleon III
1854   Crimean War – Russia against England and France
1855   Alexander II becomes Tsar of Russia
1855   David Livingstone “discovers” Victoria Falls
1856   William Gladstone grants home rule to Ireland
1857   Sepoy Rebellion – Indian army mutinies against British
1857   Death of Auguste Comte (philosopher)
1859   Charles Darwin publishes “Origin of Species”
1860   Piedmont and most of Italy united under Garibaldi
1860   Death of Honoré de Balzac (writer)
1861   Emancipation of serfs in Russia
1861   Abraham Lincoln becomes President of America
1861   Start of American Civil War
1861   John Stuart Mill publishes “Utilitarianism”
1861   Victor Emmanel proclaimed King of Italy by first Parliament
1862   Otto von Bismark becomes First Minister of Prussia at its height
1863   Abraham Lincoln gives Gettysburg Address speech
1863   Death of Eugene Delacroix (artist)
1863   Maximilian of Austria made Emperor of Mexico – shot in 1867
1865   Tashkent becomes centre of Russian expansion in Central Asia
1865   End of American Civil War
1865   Abolition of slavery in America
1866   Prussia captures Schleswig-Holstein from Denmark and Austria
1866   Anti-black Ku Klux Klan formed
1866   Swede Alfred Nobel produces dynamite
1867   Death of Michael Faraday (physicist)
1867   End of transportation of criminals to Australia
1867   America buys Alaska from Russia
1867   Confederation of Canada
1867   Confederation of North German States established
1867   Emperor Meiji restored after centuries of Shogun rule
1868   Benjamin Disraeli becomes British Prime Minister
1868   Revolution deposes Queen Isabella II of Spain
1868   Death of Giacchino Rossini (composer)
1869   Suez Canal opened in Egypt
1870   Death of Charles Dickens (writer)
1870   Napoleon III attacks Prussia
1870   Prussia war against France culminates in Siege of Paris
1870   Death of Alexander Dumas (writer)
1870   Rome and Papal states annexed to Kingdom of Italy
1871   Trade unions legalized in Britain
1871   Commune of Paris crushed – Adolphe Thiers made President of French Republic
1871   Prussia under Otto von Bismark annexes Alsace and Lorraine from France
1871   Henry Stanley finds David Livingstone near Lake Tanganyika
1871   Prussia under Otto von Bismark annexes Alsace and Lorraine from France
1871   William I of Prussia proclaimed German Emperor (Kaiser)
1872   Self-rule granted to CapeColony in South Africa
1873   FirstRepublic of Spain declared
1874   Benjamin Disraeli becomes British Prime minister for second time
1874   First Impressionist exhibition (named after Monet painting)
1876   Death of Mikhail Bakunin (Russian anarchist)
1876   Alexander Graham Bell invents telephone
1876   Great Famine in Southern India kills over 5 million
1876   Custers Last Stand – killed fighting in Indian Wars
1876   Dictatorship of Porfirio Díaz begins in Mexico
1876   Belgium under king Leopold II annexes African Congo
1876   Richard Wagner completes his “Ring” cycle of operas
1877   Queen Victoria proclaimed Empress of India
1877   Thomas Edison invents first phonograph
1877   Satsuma Rebellion in Japan against introduction of new ideas
1878   Salvation Army founded by Rev William Booth
1878   Russo-Turkish War liberates Serbia and Rumania from Turkish rule
1878   Thomas Edison develops electric light
1879   Britain and France take control of Egypt and Suez Canal
1879   Zulu War in South Africa
1880   Death of Gustave Flaubert (writer)
1881   William Gladstone becomes Prime Minister of Britain
1881   Start of pogroms against Russian Jews
1881   Death of Fyodor Dostoyevski (writer)
1881   Wyatt Earp in OK Corral gunfight
1881   French annexe Tunisia and other North African possessions
1882   Turks lose control of most of their old territories
1882   Jesse James shot by own gang member
1882   Germany, Austria and Italy establish Triple Alliance
1883   Revolt against British rule in Sudan
1883   Death of Edouard Manet (artist)
1883   Revolt against British rule in Sudan
1883   Eruption of Krakatoa Volcano, Indonesia (35,000 killed)
1883   Death of Richard Wagner (composer)
1884   Third Parliamentary Reform Bill passed
1884   Russia expands into Turkistan, Caucuses and eastwards
1885   Death of Victor Hugo (writer)
1885   George Eastman markets first box camera
1885   Germany annexes south-western and parts of eastern Africa
1886   All American Indians now in reservations
1886   Gottlieb Daimler and Karl Benz produce first automobiles
1887   Sir Arthur Conan Doyle writes first Shelock Holmes book
1888   Kaiser William II comes to power
1889   EiffelTower built in Paris (designed by Gustave Alexandre Eiffel)
1889   Brazil officially declared a republic
1889   Henry Stanley completes his explorations of Africa
1890   London Underground (electric subway system) opens
1890   Death of Vincent Van Gogh (artist)
1890   Lumière bothers develop motion pictures
1890   Cecil Rhodes becomes Prime Minister of Cape Colony
1890   William II removes Bismark as Chancellor
1891   Death of Arthur Rimbaud (Symbolist poet)
1892   Death of Alfred Lord Tennyson (poet)
1892   Death of Walt Whitman (poet)
1893   British Labour Party formed
1893   New Zealand becomes first country to give vote to women
1893   Death of Pyotr Ilyich Tchaikovsky (composer)
1894   Nicholas II becomes last Romanov Tsar of Russia
1894   Alfred Dreyfus convicted of treason
1894   Japan invades China – annexes Formosa and Korea
1895   Death of Louis Pasteur (chemist)
1895   Guglielmo Marconi sends first radio message
1895   Wilhelm Conrad Roentgen discovers x-rays
1896   Klondike Gold Rush in Alaska and Yukon
1896   Siam guarenteed independence from China by Britain and France
1897   Greek-Turkish War
1897   First zeppelin airship launched
1898   Spain loses rest of its empire in Spanish-American War
1898   Horatio Earl Kitchener re-conquers Sudan for Britain
1899   Beginning of Boer War in South Africa
1900   British establish control over much of east and central Africa
1900   Boxer Rising in China attempts to expel all foreigners
1900   Death of Friedrich Wilhelm Nietsche (philosopher)
1900   Death of Oscar Wilde (writer)
در همین زمینه
تاریخ جهان دادگاه جهان است
تاریخ جهان از ماموت تا فیسبوک
سایت همنشین بهار
سایت حقیقت مانا – ۳۰مرداد ۹۷ – سیامک نادری

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.